В периода 27–29 март 2025 г. председателят на Ученическия съвет Георги Костов и заместник-председателят Васил Стоилов взеха участие в Третата национална среща на ученическите съвети и парламенти, организирана от Националния ученически парламент в гр. Пловдив. Събитието събра представители на ученическото самоуправление от цялата страна и предостави възможност за обмяна на опит, идеи и добри практики. В рамките на срещата се проведоха дискусии с представители на ключови институции, сред които Министерството на образованието и науката, Министерството на младежта и спорта (чрез зам. министъра Петър Младенов), както и с члена на Европейския парламент г-н Христо Петров. Акцент в обсъжданията бяха теми, свързани с правата на учениците, младежкото участие в управлението на училищния живот и възможностите за усъвършенстване на образователната среда. $emsp;Темата, по която работиха нашите представители, беше „Борба с тормоза и насилието в класната стая“. В рамките на работната група бяха формулирани следните три предложения до Министерството на образованието и науката:
- Създаване на „Ученически екипи по добри практики“ във всяко училище, провеждащи интерактивни занимания с по-малки ученици за подобряване на ученическата атмосфера и взаимоотношенията. Основната цел е насърчаване на положителното поведение чрез изграждане на ролеви модели и прилагане на успешни стратегии за превенция и разрешаване на конфликти в училищната среда.
- Интегриране на задължителни обучения за учители за превенция на насилието и разпознаване на началните стадии на тормоз. Обученията ще подпомогнат ранното откриване на проблемите и ще предоставят конкретни механизми за тяхното справяне в класната стая.
- Инициатива за провеждане на диалог между извършител на училищен тормоз и студент по психология, с цел превенция на бъдещи случаи на насилие и агресивно поведение чрез осъзнаване на последствията и изграждане на умения за здравословна емоционална реакция и разрешаване на конфликти. Участието в срещата допринесе за разширяване на партньорствата между ученическите съвети и утвърждаване на значимостта на ученическото мнение при вземането на решения, засягащи училищния живот.